Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Torze varlete je akutní stav, který nastává v případě, že varle se uvnitř šourku otočí a zkroutí se přitom semenný provazec, který mj. přivádí do této oblasti krev. Snížený průtok krve způsobuje náhlou a často silnou bolest a otok. Torze varlete se nejčastěji vyskytuje mezi 12. a 18. rokem života, ale může k ní dojít v jakémkoli věku, dokonce i před narozením. Torze varlete obvykle vyžaduje urgentní operaci. Při rychlém zásahu lze varle obvykle zachránit. Pokud je však průtok krve přerušen na příliš dlouhou dobu, může být varle natolik poškozeno, že musí být chirurgicky odstraněno. Viz také varlata.

Rakovina varlat je lidové označení pro zhoubné nádory varlat. Viz také rakovina, varlata.

Zánět varlete neboli orchitida je poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout jedno varle, vzácněji i obě varlata. Typickým příznakem orchitidy je bolestivé a oteklé varle, popř. obě varlata. Příčiny zánětu jsou velmi různorodé: od infekcí (jako jsou například příušnice) přes místní poranění až po následky chirurgických zákroků. Pro diagnostiku je nezbytné fyzikální vyšetření postižených varlat, případně jsou provedena i některá další vyšetření. Způsob léčby závisí na příčině zánětu. Viz také zánět, varlata.

Zhoubné nádory varlat je odborný název pro rakovinu varlat. Tyto zhoubné nádory v převážné většině (cca 95 %) případů vznikají přímo uvnitř varlete – tedy ve tkáni, kde se za normálních okolností tvoří zdravé zárodečné buňky, tj. budoucí spermie. Odborníci proto tuto formu rakoviny varlat označují také jako germinální nádor neboli nádor ze zárodečných buněk. Mnohem méně často zhoubný nádor vzniká v pojivové tkáni varlete, chámovodu nebo šourku. Zhoubné nádory varlat se vyskytují se obvykle u mužů ve věku 15 až 40 let a nejčastějším počátečním příznakem je bulka nebo otok varlete. Čím dříve je onemocnění diagnostikováno, tím úspěšnější je léčba. Odborníci proto doporučují, aby si muži varlata kontrolovali každý měsíc, a v případě zjištění jakýchkoli abnormalit co nejdříve navštívili svého praktického lékaře. Terminologická poznámka: Pro zhoubné nádory varlat se používá rovněž označení testikulární nádory. Obrázek: Zhoubný nádor varlete – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také nádor, zhoubný nádor, varlata.

Varlata (lat. testes) jsou mužské pohlavní žlázy. Jedná se o párové oválné orgány, které jsou uloženy v šourku. Varlata produkují mužské pohlavní hormony (zejména testosteron) a tvoří se v nich spermie. Odvozené přídavné jméno je testikulární. Obrázek: Vnitřní struktura varlete – schematický nákres. (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30132978) Viz také mužské pohlavní orgány a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz varle, varlata apod..

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků